«Карпатигаз» vs «Укргазвидобування». Залишиться тільки один

Скандально відомий партнер «Укргазвидобування», якого пов’язують з оточенням Дмитра Фірташа, поки що залишається в найбільшому газодобувному проект країни.

План найбільшого добувача газу в країні – дочки НАК «Нафтогаз України» ПАТ «Укргазвидобування» – позбутися від небажаного приватного партнера по спільній діяльності дав збій. Як стало відомо «олігархів», нещодавно держкомпанія з тріском провалила спробу розриву договірних відносин з ТОВ «Карпатигаз», в парі з яким вони займаються промислом газу на двох десятках родовищ. Втім, у неї заготовлений запасний варіант, здатний в перспективі забезпечити досягнення цієї мети.

Бізнесом по реалізації газу власного видобутку компанія «Карпатигаз» зайнялася ще в 2004 році, коли стала учасником договору про спільну інвестиційну і виробничу діяльність №493. Її партнерами у цьому проекті стали ТОВ «Науково-виробнича фірма« Техпроект »і« Укргазвидобування ». На той момент це партнерство не привернуло до себе особливої ​​уваги по ряду причин. Так, спільна діяльність велася за все на одному газовому родовищі «Укргазвидобування» – Вишневському (в його розробку приватні компанії зобов’язалася інвестувати власні кошти). А кураторами «Карпатигаз» в той період вважалися вихідці з системи «Нафтогазу» і засновники Укргазпромбанку Іван Діяк, Богдан Клюк та Ілля Рибчич.

 

Зірковий час у «Карпатигаз» почався в березні 2010 р, відразу після приходу до влади Віктора Януковича. Тоді до вищезазначеного договору про спільну діяльність було підписано додаткові угоди, які передбачають розширення промислу газу на два десятка родовищ «Укргазвидобування». Через кілька місяців у «Карпатигаз» з’явився новий одноосібний власник – шведська компанія Misen Enterprises, яка належить, в свою чергу, публічної компанії Misen Energy AB. В останній проявилися інтереси кількох українських бізнес-груп. Перш за все, Дмитра Фірташа (через кіпрську компанію Norchamo Ltd, яка володіла 29,64% часткою в Misen Energy). Через компанію Heico Ventures вона була афілійована з компанією Ostchem Ventures Limited, що входить в холдинг Ostchem Дмитра Фірташа. У самому «Карпатигаз» зв’язок з Фірташем заперечували, а за паперами, як з’ясував «ОЛІГАРХ», Norchamo Ltd дійсно виявилася записана на іншу людину – громадянина Ізраїлю Олександра Спектора. Інше питання, що він був явним протеже Фірташа – в 2012 р Спектор засвітився в ЗМІ в ході відкриття Дмитром Фірташем належного йому тепличного комплексу в Західній Україні. На ньому Спектор був представлений як генеральний директор належить Фірташу компанії DF Agro.

 

Кроме него, совладельцем Misen Energy AB оказался харьковский бизнесмен Сергей Пробылов — давний бизнес-партнер экс-президента Украинской футбольной премьер-лиги Виталия Данилова. Он был указан собственником третьего по величине акционера Misen Energy Blankbank Investment, которой принадлежало 19,76% акций компании. Данилов известен в качестве партнера про газодобывающему бизнесу Игоря Котвицкого — нардепа от «Народного фронта», которого называют правой рукой главы МВД Арсена Авакова. В частности, они совместно с Пробыловым контролируют компанию «Сахалинское», ведущую совместную деятельность с «Укргаздобычей» на Сахалинском месторождении в Харьковской области.

 

При Януковичі для «Карпатигаз» були створені тепличні умови: компанія фактично вкладала в спільну діяльність не свої кошти, а гроші, отримані нею від реалізації газу, видобутого спільно з «Укргазвидобуванням». Казка закінчилася в 2014 році, коли Віктор Янукович втік до Росії. Проведена для цього перезавантаження центральної влади призвела до зміни керівництва «Нафтогазу України» і підлеглих йому підприємств. «Укргазвидобування» не залишилася в стороні від цього процесу – її очолив Олег Прохоренко, який вважається членом команди глави НАК Андрія Коболєва. Прихід нового менеджменту різко охолодив відносини «Укргазвидобування» з її приватними партнерами. У ТОВ «Карпатигаз» це настрій почали відчувати на собі в 2016 році, коли «Укргазвидобування» підняла питання про визнання договору про спільну діяльність з компанією №493 припиненим з 2017 року.

У судовому позові компанії вказувалося, що «Карпатигаз» з січня 2017 р не виконує своїх зобов’язань з інвестицій в спільний видобуток вуглеводнів. Але знайти підтримку у представників української Феміди держкомпанія так і не змогла. У вересні минулого року її позов відмовився задовольнити госпсуд Києва, в грудні – Київський апеляційний. А минулого тижня, 1 лютого, крапку в суперечці поставив Верховний суд України, відхиливши касацію «Укргазвидобування». «Правовими нормами Цивільного та Господарського кодексів не передбачено такий спосіб захисту прав та інтересів, як визнання договору припиненим з конкретної дати. При таких обставинах суд прийшов до висновку, що вимога про визнання договору припиненим по своїй суті є вимогою встановити юридичний факт, який може бути встановлений тільки при вирішенні спору про право, а тому вимоги позивача не можуть виступати самостійним предметом спору і відповідно способом захисту » , – так звучить позиція Верховного суду.

Здавалося б, така розв’язка змушує «Укргазвидобування» перейти від бойових дій з «Карпатигаз» до початку переговорів для пошуку компромісного рішення. Але не все так просто – найближчим часом «Укргазвидобування» має намір сконцентрувати сили на ударі по опоненту з іншого флангу. Йдеться про суперечку, в якому держкомпанія вимагає розірвати договір з «Карпатигаз» №493 через невиконання ним зобов’язань. Ця суперечка ведеться з 2016 року, і на весь минулий рік завис в госпсуді Києва на час проведення судової експертизи. Але кілька тижнів тому справу було відновлено і підготовче слухання по ньому відбудеться вже через два тижні.

За матеріалами: Олігарх, news-ua.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Post Navigation