Дотації для мільярдера: Як олігарх Косюк заліз в бюджетну “годівницю”

Юрій Косюк, мабуть, має намір виправдати довіру президента Петра Порошенка. Як у давньому переказі гуси врятували Рим, так Україну, судячи з усього, планують врятувати за допомогою “Нашої Ряби”?

Адже саме пана Косюка, у 2014 році, наділили посадою першого заступника глави президентської адміністрації з зоною відповідальності, що охоплює Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ і Службу безпеки України. Порошенко, може бути, ввело в оману звання Героя України, присвоєного мільярдерові явно не за заслуги в підтримці обороноздатності в 2008 році президентом Віктором Ющенком.

Юрій Косюк – Творчість у всьому

Нинішній президент не міг тоді посприяти присвоєння бізнесменові найвищого державного звання. Задовго до появи указу він був відправлений Ющенко у відставку з поста глави Ради національної безпеки. Хто то, що залишився невідомим, «проштовхнув» ідею відзначити перемогу вітчизняного курячого м’яса над американськими стегенцями. «Курячий король», а саме таке прізвисько давно закріпилося за Косюк, брав доповіді людей в погонах рівно півроку. Очікуваного покращення координації дій та підвищення рівня керованості силовим блоком не сталося. Військовослужбовці не міріади курей, що сидять і квохчущіх в клітинах. Війна на Сході України вимагала професіоналізму, якого у багатого аграрія бути просто не могло. У нього були тільки гроші, зв’язки і власні інтереси. Порошенко одумався. Косюка акуратно видалили від військових і назвали позаштатним помічником з неясними повноваженнями, повністю звільнивши від невластивих аграрію питань. Виключно фотогенічний, витончений образ українського підприємця краще б виглядав на тлі діячів кіно, мистецтва або естради. Він сам демонструє імідж суперзірки або світського лева в добре сидять костюмах від Kiton і взуття Testoni. Тим більше, він часто проявляє наявність яскравої творчої думки навіть там, де її дуже важко застосувати. Косюк володіє групою компаній «Миронівський хлібопродукт». Почувши назву, всі, хто хоч трохи володіє російською мовою, згадують про зерно, борошні, батонах або буханках. Не тут то було! Фантазія власника таке ім’я присвоїло найбільшому в Україні виробнику курячого м’яса. Пташки адже люблять клювати зерно або хліб. Зате найменування торгових марок продукції агроімперії не дають нікому право на помилку. «Наша ряба» або «Фуа Гра» відразу народжують у свідомості образ засмаженою пташиної тушки на грилі.

Юрій Косюк в топі списку найбагатших людей України

До п’ятого місця в рейтингу найбагатших українців Юрій Косюк йшов довго і з пригодами. Київський інститут харчових технологій випустив зі своїх стін чергового фахівця по м’ясу і молоку. Косюк, однак, не поспішав на ферму, що погано пахне послідом або гноєм. Спочатку він спробував себе брокером на Київській товарній біржі. Класичний костюм, біла сорочка, елегантний краватку. Пізніше його перший серйозний експеримент за обраною професією ─ м’ясний цех в Черкаській області швидко збанкрутував. Тоді невдаха навіть не міг мріяти про те, що через 15 років він буде власником Lamborghini Murcielago і Porsche Panamera. Косюк міг крутити кермо тільки старенького «Москвича-2141». Настала черга торгівлі польськими меблями і збірки кухонних гарнітурів. До курей Косюк підібрався після зерна, борошна і спирту. У 1998 році він заснував став згодом відомим «Миронівський хлібопродукт», який приніс його власникові не більше не менше, а $ 1,1 млрд. Щаслива зірка явно зависла над його головою. Максимум прибутку, як не дивно, він отримав в 2008 році в період світової економічної кризи. Українці, змушені з падінням рівня життя відмовитися в раціоні від дорогих свинини і яловичини масово перейшли на регулярне споживання більш дешевої курятини. Прибутки «Миронівського хлібопродукту» почали рости, як на дріжджах.

Розквіт Юрія Косюка під час «кримської» весни

Удача сприяла Юрію Косюку і через 6 років. У той час, коли багато українських бізнесменів, включаючи президента Порошенко, сумували про втрачені в Криму активах, «курячий король» якимось чином зумів перереєструвати під дію російської юрисдикції свою власність, волею історії опинилася на іноземній території. Непатріотична ініціатива цілком виправдала себе. Великі аграрні господарства «Дружба народів Нова» та «Кримська фруктова компанія», розташовані в Криму, продовжують наповнювати купюрами кишені українського нувориша. Тоді ж Юрій Косюк швидко підметушився і справив глобальний земельну обмін. Він поступився російським колегам-аграріям належні йому земельні угіддя у Воронезькій області в обмін на землю біля Львова, Тернополя та Івано-Франківська. В абсолютних цифрах угода виявилася надзвичайно вигідною для нього. Замість російських 40000 гектар він отримав 60000 тисяч гектарів української землі, що дозволило його називати найбільшим українським латифундистом. На землі Юрія Косюка, а її у нього майже 400000 гектар, можна розмістити цілу державу.

Невичерпне джерело державних дотацій для Юрія Косюка

Навіщо Косюку наближатися до влади і відволікати себе від постійних і не маленьких турбот? Нагодувати курятиною всю Українську армію, знайшовши ще один з ринків збуту продукції? Йому це під силу і без такої обтяжливою комбінації. На Україні він монополіст. Проблем у Косюка і так вистачає. Те ферми «Нашої ряби» скидами відходів отруять річку Росава, то робочих птахофабрик вразить спалах сальмонельозу. Справа в іншому. Як тільки мільярдер-аграрій виявився поруч з бюджетної годівницею його «Миронівському хлебородукту» ніби з неба стала сипатися манна небесна у вигляді пільг з відшкодування ПДВ від держави. У рік його появи в якості радника поруч з Порошенком йому виділили 1,6 млрд гривень. Наступного року спеціальний режим нарахування ПДВ був продовжений. Обсяги державної допомоги збереглися надалі. Минулий рік хай не виявився рекордним на подарунки від уряду для Косюка і його «Миронівського хлібопродукту», але все одно вражає. Тільки за перше півріччя вони отримали близько 50% всіх державних дотацій, призначених для аграрного сектора, що вилилося в володіння додаткових 809 млн гривень. До вересня місяця обсяг фінансових впливів впритул наблизився до абсолютного рекорду ─ 1 млрд 250 млн гривень. Явне порушення ринкових принципів стало предметом конфлікту між МВФ і урядовими фінансистами. З-за кордону пальцем показали на Юрія Косюка, як на приклад незрозумілого для європейців ставлення з боку держави до бізнесу монополіста. Замість того, щоб направляти виділювані світовою спільнотою засоби на необхідні структурні перетворення в українській економіці, уряд наполегливо «закачує» їх в куряче м’ясо.

Юрій Косюк і директор по знайомству

Косюк виявився непоганим стратегом. Не думаючи змінювати лінію поведінки в спілкуванні з державою і відмовлятися від його підтримки, він призначив директором «Миронівського хлібопродукту» Юрія Мельника ─ колишнього беззмінного міністра сільського господарства в урядах Юлії Тимошенко, Юрія Єханурова і Віктора Януковича. За його розрахунками перед Мельником повинні розчинятися двері в урядових кабінетах, і курс на лобіювання інтересів групи компаній мільярдера повинен бути обов’язково продовжено. Послуга за послугу. Свого часу Мельник потрапив в уряд за квотою комуністів України, а маєток їх лідера Петра Симоненко розташовувалося поруч з віллою агропромислового магната. Сусід просто попросив сусіда. Косюк домагається державної допомоги, постійно педалируя тему збитків. Ніяких збитків немає і не було. За звітами за 2016 рік прибуток агрокомпаній Косюка склала 214 млн гривень. Щорічно компанія виплачує близько $ 50 млн дивідендів своїм акціонерам. Отримуючи величезну допомогу від України, Юрій Косюк, тим не менш, не поспішає поділитися своїм прибутком з батьківщиною. Ще в 2007 році він розмістив єврооблігації на Лондонській біржі і по суті сам дотує Великобританію. Це вдячність за $ 500 млн, отриманих завдяки IPO. Частина податків він сплачує не в потребує грошах Україні, а цілком забезпечене Люксембурзі. Управляє «Миронівський хлібопродукт» компанія Reftan Holding Limited, зареєстрована на Кіпрі.

Педаль віртуального акселератора і реальна яхта Юрія Косюка

До «порятунку» курячого бізнесу Косюка недавно підключилася невістка президента Порошенко Юлія. Новому проекту з підтримки бізнесмена дали розумне найменування ─ акселератор аграрних інновацій. Останні кілька років всі гроші Косюка йшли на будівництво гігантського палацу під Києвом, що примикає впритул до парку Феофанія. Його називають не інакше, як Версаль. Туди вже перегнали всі елітні автомобілі з гаража українського мільярдера. Понесені витрати повинні бути компенсовані. Адже власністю Косюка досить часто користуються видатні українські політики. Крім розкішного житла у мільярдера є ще один обов’язковий атрибут сверхбогатого бізнесмена ─ яхта. На ній дуже часто її господар в компанії президента Петра Порошенка, голови його адміністрації Бориса Ложкіна і недовгий час займав пост в державі Олександра Турчинова не тільки віддаються приємному відпочинку після тяжких праць, але годинами обговорюють і будують плани на майбутнє. Тепер їм всім не доведеться залишати Київ.

Автор: Михайло Соколов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Post Navigation