Чи збереже Гонтарева Приватбанк

НБУ вже ліквідував 80 банків

За два роки на посаді головии НБУ Валерія Гонтарева, в рамках проведення фінансового очищення, закрила майже половину банків країни. Але на приватній вечері з Джорджем Соросом навесні вона зауважида, що подібних дій може бути недостатньо для того, щоб припинити існування “банків олігархів” в Україні. В одному з недавніх інтерв’ю мільярдер розповів, що найбільшу стурбованість викликає стан одного конкретного банку, що керує половиною банківського бізнесу в Україні. Установа належить впливовому олігархові.

Цим банком є ​​Приватбанк, що знаходиться під контролем Ігоря Коломойського – одного з найбагатших людей України. Від того, чи вийде у Гонтаревої переконати Коломойського розірвати зв’язки Приватбанку з іншими активами олігарха, залежить успіх її прагнення реформувати банківську систему. Через прес-секретаря Гонтарева відмовилася коментувати розмову з Соросом.

Проте, реформи глави НБУ, спрямовані на ліквідацію банків з недостатнім капіталом або непрозорою структурою, є проявами успіху в боротьбі України за капітальне перетворення економіки і зменшення ролі олігархів.

Валерія Гонтарева каже, що хоче покласти край злочинним схемам в банківській системі України. Замість того, щоб пропонувати банкам, що постраждали від економічного колапсу, вона дала їх власникам 3 роки для пошуку грошей і усунення “дірок” в балансах. Більшою мірою, це можна зробити за рахунок погашення кредитів, які олігархи видавали своїм компаніям. Для того, щоб переконатися в тому, що банки виконують вимоги, глава НБУ зажадала від власників заставу. Приватбанк Коломойського є найбільшою установою в цій програмі.

Виправлення роботи банківської системи України та виконання нею належних функцій – критично необхідні кроки для відновлення економіки. Очищення банківської системи є також умовою отримання кредитування від МВФ ($ 17,5 млрд).

Після революції, анексії Росією Криму та сепаратистського повстання на Донбасі пройшло більше двох років. Економічна і політична системи України ще не оговталися. Процес відновлення тільки починається, з огляду на те, що збройний конфлікт обходиться країні в 20% від ВВП. Розбіжності серед політиків і олігархів привели до уповільнення процесу боротьби з бюрократією та корупцією. За словами Сороса, чиновники в Україні приходять і йдуть, а олігархи залишаються.

Як зазначає Валерія Гонтарева, в Приватбанку зосереджені третина роздрібних депозитів і обробка більше половини всіх електронних транзакцій, що дозволяє установі домінувати на фінансовому ринку так, як жодна інша приватна фінансова організація.

Занадто великий, щоб збанкрутувати?

За словами Герхарда Бьош, заступника голови правління Райффайзен Банку Аваль, закриття Приватбанку або втрата клієнтами довіри до нього, призведе до того, що люди вишикуються в чергу і до інших банків, щоб отримати свої гроші. Бьош зазначив, що між НБУ і Приватбанком повинен бути знайдений компроміс. У той же час, банку не можна дозволяти працювати так, як раніше.

За словами Гонтаревої, до цього часу Приватбанк здійснював свої платежі у відповідність з тими ж правилами, що й інші банки. Ігор Коломойський, який зробив статки на торгівлі нафтою і металами, відмовився коментувати цю статтю.

У той же час у Коломойського шкодують про погані тосунки з Вадерією Гонтаревою. Так, на початку червня 2016 року журналісти, які записували інтерв’ю з керівником Національного банку України Валерією Гонтаревою, момоволі виявилися свідками її зустрічі з головним акціонером групи “Приват”, олігархом Ігорем Коломойським. У той же час Гонтарева поводилася стримано, тому що вона щиро здивувалася неочікованому гостю і сказала, що в її графіку ніякої зустрічі з акціонером “Привату” не заплановано і взагалі – п’ятниця, вечір, вона збирається на сімейну вечерю.

Закриття Гонтаревою 80-ти банків стало причиною критики, що навалилася на голову НБУ. Багато хто бачить в подібних діях нові можливості для корупції та передачі активів. Закриті відділення банків і спустошені банкомати стали звичним явищем на вулицях українських міст.

За словами Ігоря Петрашко, представник одного з олігархів, чий банк був закритий, НБУ зруйнував банківську систему України. Політика регулятора привела до заморожування кредитування і різкого підвищення процентних ставок.

Гонтарева бореться з махінаціями в банківській системі вибірково. Прокурори досі не вжили активних дій щодо 350 повідомлень про шахрайство, поданих в рамках ліквідації установ.

Великі досягнення

Проте, банкіри, що дали інтерв’ю для цієї статті, Джордж Сорос і міжнародні кредитори, які працюють з Валерією Гонтаревою, високо оцінюють її роботу. Колишній міністр економіки України Айварас Абрамовичус зазначив, що, поряд з торгівлею газом, банківська справа дійсно було точкою нескінченної корупції в Україні.

Президент України Петро Порошенко призначив Валерію Гонтареву главою НБУ в 2014-му році. Країна перебувала в стані війни, а резерви Нацбанку впали нижче $ 10 млрд. Коли Гонтарева прийняла рішення дозволити плаваючий курс гривні, її рейтинг впав разом з валютою. Інфляція зросла більш ніж на 60%.

Завдяки отриманим позиками МВФ і контролю за обігом капіталу, голові НБУ вдалося стабілізувати гривню і почати закупівлю долара для відновлення запасів. Темпи інфляції сповільнилися.

Гонтарева змінила і сам Нацбанк. Штат регулятора на момент її приходу налічував 12 000 чоловік – в три рази більше, ніж персонал Банку Англії, який керує економікою, що переважає українську в 25 разів. Функції багатьох співробітників були незрозумілі. Нова голова НБУ звільнила дві третини штату і планує довести чисельність колективу до 2500 чоловік.

15 банківських установ в Україні були закриті через відмивання грошей і відсутності кредитної активності. Ще 20 були “зомбі банками”, які переводили депозити в офшори. Ще 5 були закриті через непрозору структуру власності.

Багато власників банків погодилися на рекапіталізацію своїх установ, але не змогли або не захотіли цього робити. Другий за величиною “Дельта Банк” був занадто великим для ліквідації. Проте, коли його власник не виконав план з рекапіталізації, НБУ закрив і його. У регулятора пішло більше року, щоб розібратися в шахрайських операціях “Дельта Банку” і видачі фальшивих кредитів.

Приватбанк, в свою чергу, не відноситься до таких банків. Фінансова установа відрізняється високими технологічними стандартами роботи з роздрібним бізнесом. Під тиском Гонтаревої Коломойський починає процес відділення Приватбанку від решти бізнес-імперії.

Повністю прозорий

Відповідно до заяв Приватбанку, кредити іншим компаніям Коломойського становлять лише 8% всього кредитного портфеля банку, що дає можливість керувати їх погашенням. Інші ж експерти кажуть, що реальна цифра набагато вище.

За словами генерального директора інвестиційного банку Dragon Capital Томаша Фіали, дані Приватбанку говорять про те, що більше третини кредитного портфеля установи становлять позики компаніям, що працюють в сфері нафти, заліза і авіації. Саме в цих галузях домінує група Коломойського.

Генеральний директор Приватбанку Олександр Дубілет зазначив у своїй відповіді по електронній пошті, що банк “був повністю прозорим в наданні інформації про кредитний портфель”.

Ігор Коломойський має досить великий вплив в Україні. У 2014 році він був призначений губернатором, пізніше – відсторонений з цього поста Петром Порошенко.

Ахметов, в свою чергу на відміну від Коломойського досить добре “очистив” і по суті розділив свій бізнес від діяльності свого банку ПУМБ, який також входить до ТОП-10 українських банків. Тобто Коломойському ще є над чим працювати.

Валерія Гонтарева очікує, що Коломойський продовжить робити платежі в строк і впевнена, що зможе підтримувати роботу Приватбанку відповідно до строгих правил щодо капіталу і сторін кредитування.

За матеріалами: NEWS-UA.COM.UA, Bloomberg

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Post Navigation